לייעוץ מקצועי חייגו: 052-3667094

ניתוח מגמות בשוק הדירות באתונה

Analysis-trends-housing-market-Athens

מקור וקרדיט תמונה: newmoney מאת: Stephania Souki / פורסם 29.3.2019

עיקר הביקוש לדירות בשנתיים האחרונות התרכז במרכז העיר אתונה ובמיוחד בנכסים להשכרה לתיירים לטווח קצר (Airbnb). דמי השכירות של נכסים אלה הגיעו ואף עברו את רמות השכירות של לפני עשור, קרי לפני המשבר, על פי דו”ח האנליסטים של שירותי הנכסים של Eurobank. לדעתם, שוק הנדל”ן התאושש ברובו מנקודת השפל של השנים 2015-2017 ומגמה זו תימשך וכרגע נכנסים למעגל המוכרים בעלי בתים שמכוונים גם לקונים מקומיים בעוד שבעבר הם התרכזו בעיקר במשקיעים הזרים.

האנליסטים של Eurobank מציינים כי “בהתחשב בכך שהכלכלה והנדל”ן ביוון תלויים מאוד בתיירות, ביצועים שליליים ברמת הכנסות התיירים יכולים להשפיע לרעה”. חשוב לציין כי במרכז אתונה חלה ירידה בהיצע של דירות לטווח הארוך ובאזורים מסוימים במרכז העיר המגמה הייתה כה חזקה, כך שההיצע של דירות קטנות לחכירה ארוכת טווח היה מוגבל מה שהוביל לקפיצה במחירי שכירות ארוכי טווח במרכז העיר קרוב למחירים טרם המשבר, כאשר עבור דירות קטנות מ-50 מ”ר, השכירות בחלק מהמקרים עולה על תקופת המשבר, מה שכנראה מוביל את המקומיים לחפש דירות להשכרה מחוץ למרכז העיר ולמעגל הראשון.

הניתוח של Eurobank מציין כי כרגע התחזית להמשך צמיחה בשוק הנדל”ן היא חיובית, לאור הציפיות להמשך ירידה בשיעור האבטלה בעתיד הקרוב וניצנים של מתן הלוואות למשכנתאות תוך ניהול חשיפה טוב יותר מצד הבנקים. עם זאת, אין לראות בגורמים חיצוניים כמו האטה בכלכלה האירופית וה-“ברקזיט” כגורמים זניחים, כיוון שהם עשויים להשפיע על התיירות הנכנסת ליוון וכתוצאה מכך על שוק ההשכרה לתיירים לטווח הקצר שסיפק את הדלק העיקרי לעליות בשוק הנדל”ן המקומי השנים האחרונות. בנוסף, פרמטר נוסף שיש לקחת בחשבון הוא התשתית שמגיעה לקצה גבולותיה ביעדי תיירות מרכזיים מה שיכול בסופו של דבר להוביל להאטה בהמשך צמיחת התיירות. הממשלה מצידה, ובעיקר הממשלה החדשה, רואה בפיתוח התשתיות והפרטתן כאחד מהיעדים המרכזיים של מדיניותה בהבנתה את חשיבותן של התשתיות כמנועי צמיחה לכלכלת יוון.

האנליסטים צופים כי המגמה לחיפוש הזדמנויות מצד רוכשי בתים פוטנציאליים בשוק היווני, בעיקר מקומיים וזרים, תימשך השנה במיוחד לנכסים שרמת המחירים למ”ר הוא נמוך, קרי בשכונות במעגל השני באתונה. זאת לאור העובדה שעדין קיים חוסר איזון משמעותי בין המחירים במרכז אתונה, בהם חלק גבוהים מאוד ואפילו אינן מוצדקים על ידי האינדיקטורים של הכלכלה היוונית ומשקפים בעיקר את הציפיות הגבוהות של הבעלים לבין אזורים אחרים באתונה שעדין לא התגלו על ידי המשקיעים הזרים נראה שדווקא שם נצפה גידול בביקוש ועלייה במחירי הנכסים והשכירות כך ששוק הנדל”ן של אתונה יתחיל להתאזן.

אנחנו בבריק נדל”ן פועלים על מנת להציע ללקוחות שלנו נכסים בדיוק באזורים אלה של אתונה, בהם צפוי לגדול הביקוש בשנים הקרובות ומאידך צפויה עליה מחירי הדירות..

שתף עם חברים
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות מלאו פרטים: