לייעוץ מקצועי חייגו: 052-3667094

מגבלת Capital Control מוסרת מה-1 בספטמבר

Capital-Control-cash-limit-removed-September

עידן חדש לכלכלת יוון ולמשקיעים הזרים:
מגבלת המזומן Capital Control מוסרת מה-1 בספטמבר

מקור וקרדיט תמונה: TornosNews.gr
מקור נוסף: Reuters – news.yahoo.com מאת: George Georgiopoulos 
/ פורסם 26.8.2019

ראש ממשלת יוון, קיריאקוס מיצוטאקיס, הודיע במהלך נאומו בפרלמנט על הסרת פיקוח ההון (Capital Control) והדגיש כי הדבר נעשה בשיתוף עם בנק יוון אשר כבר הביע את תמיכתו במהלך. המהלך המסמן את חזרת המשק היווני ליציבות לאחר שלוש חבילות של חילוץ בינלאומיים מאז שנת 2010. “מהיום בקרת הון היא נחלת העבר”, אמר מיצוטקיס למחוקקים בפרלמנט.

אתונה הטילה פיקוח על הון ביוני 2015, אז יוון הסתבכה בסכסוך עם המלווים כיצד להתמודד עם הררי חובות לגורמים זרים כאשר הבנקים במדינה גוססים. באותה תקופה החליט הבנק המרכזי האירופי למשוך את התוספת למימון חירום למלווים היוונים ובכך הוביל לסגירת הבנקים למשך שלושה שבועות ולמגבלת סכום של 60 אירו ליום בעת משיכת מזומנים. מאז הוקלו ההגבלות בהדרגה אך הגבלות על העברות כספים לחו”ל עדיין נותרו בעינן.

יוון יצאה מתכנית ההצלה השלישית והאחרונה כבר באוגוסט אשתקד והחזירה את הגישה לשוקי האג”ח הבינלאומיים. בנוסף פיקדונות מהמגזר הפרטי מתחילים לחזור אט אט למערכת הבנקאית מה שיאפשר לה בעתיד לחדש את מתן ההלוואות והמשכנתאות ממקורות עצמיים. השבת תנועת ההון החופשית מחוץ ליוון היא בשורה מצוינת למשקיעים ותסייע לחיזוק האמון, למשוך השקעות ולפתוח את הדרך לשדרוג נוסף של דירוג האשראי במשק היווני. נגיד הבנק המרכזי של יוון, יאניס סטורנארס, אמר לסוכנות הידיעות “רויטרס” כי הממשלה השמרנית החדשה, שנבחרה בחודש שעבר, רצתה לעבוד במהירות בכדי להרגיע את השווקים וכי בכוונתה לאמץ מדיניות ידידותית לעסקים כדי למשוך השקעות, שהן המפתח לשפר את ההתאוששות הכלכלית של יוון. שר האוצר כריסטוס סטיקוראס אמר למחוקקים שהוא יגיש חקיקה שתביא לביטול המגבלות באופן מלא ב-1 בספטמבר הקרוב.

שתף עם חברים
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות מלאו פרטים: