לייעוץ מקצועי חייגו: 052-3667094

מהפך ביוון: המפלגה הימנית ניצחה בבחירות בפרלמנט

Kyriakos-Mitsotakis

ביום ראשון ה-7 ביולי 2019, נערכו בחירות כלליות ביוון ועל פי הסקרים זכתה ברוב הקולות המפלגה השמרנית הימנית (הדמוקרטיה החדשה) בראשות קיריאקוס מיצוטאקיס. מיצוטאקיס היה חלק מהממשלה שהנהיגה רפורמות מכאיבות ונחוצות לפני מפלת מפלגתו בשנת 2015.

(קרדיט תמונה ראשית:AP Photo/Thanassis Stavrakis)

לאחר 4 שנות שלטון של ממשלת שמאל בראשות אלכסיס ציפראס, שנבחרה בשיא משבר החובות בשנת 2015 ואשר מרחב התמרון שלה היה מוגבל ומדיניות הצנע בתקופתה הוכתבה בעיקר על ידי מדינות אירופה בראשות גרמניה – יוון יוצאת לדרך חדשה. באם נשים בצד את הבטחות הבחירות, ראש הממשלה המיועד יצטרך לטפל בראש ובראשונה בבעיית המיסוי הגבוה המונעת כניסת השקעות זרות ומצמיחה של המשק היווני, בהמשך הפרטת השירותים, אימוץ מדיניות אוהדת יותר להשקעות זרות, טיפול בהגבלות על הוצאת מזומן, השקעה בתשתיות כמו נמלי תעופה הנחוצים לטפל בזרם מליוני התיירים הגואה מדי שנה (כ-35 מיליון!), טיפול באבטלה הגבוהה ובעיקר עצירת חקיקה של חוקים פופוליסטיים.

מיצוטקיס ייהנה ככל הנראה מאוזן קשובה ואוהדת בחוגים הכלכליים באירופה לצרכים של הממשלה היוונית והצורך שלה להאיץ את צמיחתה. נראה שגם המשקיעים הזרים יקבלו בחיבוק ועידוד את מיצוטאקיס הנחשב “Pro Business”. בנוסף שיטת הבחירות ביוון מעניקה 50 מושבים נוספים למפלגה הזוכה במספר הקולות הרב ביותר, מה שיאפשר למפלגה השמרנית להגיע לרוב מוצק בפרלמנט, כנראה ללא צורך בקואליציה עם מפלגות נוספות. אגב, למרות שהבחירות ביוון הן חובה, אחוז הבוחרים היה מתחת ל-50%.

Elections-Greece-2019_640x546
מקור: Greek Interior Minitstry

הבורסה באתונה חווה גל עליות כבר מתחילת שנת 2019 והגיבה לתחזיות של ניצחון מיצוטקיס מהרגע שהוכרזו בחירות חדשות, בחודש מאי השנה, בעלייה של 25% וכמעט 50% במצטבר מתחילת השנה. אין ספק ששינוי באווירה הכלכלית והפיננסית ביוון תשפיע לטובה גם על מגזר הנדל”ן הצומח במדינה ומשקיעים נוספים, מקומיים ומחו”ל, יזרימו כספים לסקטור חשוב זה. יתכן שגם הבנקים יפתחו את שעריהם למשקיעי הנדל”ן ויתנו זריקת עידוד נוספת.

שתף עם חברים
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות מלאו פרטים: