לייעוץ מקצועי חייגו: 052-3667094

על עתיד תעשיית ה-AIRBNB ביוון

Future-airbnb-in-greece

מקור וקרדיט תמונה: capital.gr מאת: Dimitris Delevegou / פורסם 21.8.2019

בשנה האחרונה נראה שישנה ירידה בתשואות הנדל”ן של נכסים המושכרים דרך אתרי תיירות לטווח קצר, דוגמת Airbnb. הירידה בהכנסות לבעלי נכסים נובעת ממצב של היצע יתר העולה על הביקוש. על פי מחקר שנערך על ידי המרכז לתכנון ומחקר כלכלי (KEPE) בשנת 2010, כאשר פעילות השכרה לטווח קצר החלה להופיע בכל יוון, היו רק כמה עשרות יחידות אירוח זמינות – ובשנת 2018 מספר ההשכרות הזמינות לטווח קצר זינק ליותר מ-126,000!

הגדלת ההיצע וההיכרות של המשתמשים עם התחום הגבירו את התחרות, מה שהפך את ניהול תחום הלינה המקצועי ליותר מנחוץ. פירוש הדבר שמארחים שאינם מציעים שירותים באיכות גבוהה יצטרכו להוריד את המחירים שלהם כדי למשוך תיירים או שההכנסות שלהם תרדנה. על פי סקר הנדל”ן של E-Real Estates בהובלת תמיס בקאס, ההכנסות משכירות לטווח קצר ירדו בשיעור של עד 25% בשבעת החודשים הראשונים של שנת 2019 לעומת אותה תקופה אשתקד. כפי שעולה מהמיפוי שביצעה E-Real Estates עבור אזור אתונה, 230 דירות ובתים נוספו לפלטפורמת ההשכרה לטווח הקצר רק בחודש יולי, כאשר במקביל ההכנסות מהשכרה לטווח הקצר ירדו ב-15% לעומת מאי. ירידה זו מיוחסת בעיקר לעליה בתחרות וגם לירידה במספר הלינות.

הירידה בהכנסות השכירות של Airbnb היא תופעה גלובלית והיא קשורה בראש ובראשונה לגידול בתחרות הנגרמת כתוצאה מהגידול בהיצע של נכסים להשכרה לטווח קצר ושל אלטרנטיבות כמו בתי מלון, מלון דירות ואכסניות. לדברי מומחים, השלב השני הוא הטלת מגבלות במדינות רבות, מכיוון ששכירות לטווח קצר נותרה מחוץ למסגרת המוסדית או המיסויית. ביוון, לעומת זאת אין עדין הגבלות כלשהן ונראה כי הממשלה ביוון אינה צפויה להשית בטווח הקרוב הגבלות או מסים חדשים על בעלי נכסים המופעלים לטווח קצר, בעיקר לאור העובדה שנושא המס על השכירות קיים ביוון (לפי מדרגות הכנסה) וכן בשל הצורך בתשתית זמינה ומהירה למקומות לינה.

עם זאת, הציפייה היא שבסופו של דבר הגידול בהיצע יביא לעודף היצע על ביקוש, לירידה במחירי הלינה וירידה בתשואה של נכסים מושכרים ל-Airbnb (תופעה שכבר קיימת במרכז העיר סלוניקי), מה שצפוי להוביל את בעלי הבית לחזרה הדרגתית להשכרה לטווח הארוך. לפיכך, אנחנו בחברת בריק השקעות נדלן מציעים לשקול היטב את ההשקעה המתוכננת בנכס לצורך השכרתו לטווח קצר באתונה או בסלוניקי וממליצים לבחון את תכונות הנכס כך שיתאים לשינוי ייעוד בעתיד לשכירות ארוכת טווח.

שתף עם חברים
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות מלאו פרטים: