לייעוץ מקצועי חייגו: 052-3667094

מוזיאון השואה בסלוניקי

Holocaust-Museum-thessaloniki

כתבתו של אורן אלדר מתוך אתר XNET
26.4.18

העיר סלוניקי הייתה במשך שנים רבות עיר רב-תרבותית שחיו בה זה לצד זה יהודים, נוצרים ומוסלמים. בשיאה מנתה הקהילה היהודית, שהיוותה חלק ניכר מתושבי העיר, כ-70 אלף נפש והייתה מהקהילות הוותיקות והגדולות ביותר באירופה שהגיעה לטורקיה ויוון בגירוש ספרד. כיוון שיוון נכבשה במלחמת העולם השנייה על ידי האיטלקים, הגרמנים והבולגרים, איתרע מזלה של סלוניקי והיא נכבשה על הגרמנים שהחלו כעבור שנה בשנת 1942 בגירוש של היהודים והשמדתם.

בימים אלה מוקם מוזיאון השואה בסלוניקי שצפוי להיפתח בסוף שנת 2019. המוזיאון ייבנה במתחם של תחנת הרכבת הישנה, בסמוך לנמל הימי, התחנה ממנה נשלחו היהודים של העיר אל מחנות ההשמדה בפולין, בסמוך לשכונת “הברון הירש” שבה הוקם הגטו היהודי בשנת 1942. אין ספק שמוזיאון השואה ימשוך אלפי מבקרים יהודים מישראל ומכל העולם לצורך לימוד השואה והנצחתה ועבור משפחות יהודיות ששורשיהן נעוצים בקהילה הסלוניקאית על שלוחותיה בעולם.

המוזיאון שנבנה בסמוך לתחנת הרכבת של העיר ונמלה הימי, ישתלב בטיילת לאורך חוף הים של סלוניקי, אשר תחבר בין תחנת הרכבת הישנה לבין המונומנט הבולט של העיר, המגדל הלבן. ממבנה המגדל הלבן נובעת הצורניות של מוזיאון השואה החדש שיתנשא לגובה של 6 קומות. המוזיאון צפוי להקים לתחייה את מתחם הנמל הן כמוקד משיכה תיירותי והן כסביבה אורבנית למגורים ומסחר. פרויקט זה משתלב גם בתוכניות להרחבת פעילות הנמל הימי לאחר קנייתו על ידי קרן השקעות גרמנית.

שתף עם חברים
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות מלאו פרטים: