לייעוץ מקצועי חייגו: 052-3667094

השקעות נדל”ן באתונה

Real-estate-investments-in-Athens

אתונה, אחת הערים העתיקות בעולם, נקראת על שמה של אלת המיתולוגיה היוונית – אתנה.
לאתונה היסטוריה מתועדת בת יותר מ-3,000 שנה כאשר העיר העתיקה נודעה בהשפעתה התרבותית הפוליטית על כל העולם בעת העתיקה ונחשבת לערש של התרבות המערבית ושל הדמוקרטיה כולה.

העיר אתונה מהווה כיום יעד תיירותי ראשון במעלה לכל תייר המגיע ליוון. לאור עברה המפואר והעובדה שהמשחקים האולימפיים התקיימו ביוון לפני כ-3,000 שנה, חודשו באתונה בשנת 1986 המשחקים האולימפיים של העת החדשה והיא אירחה שוב את המשחקים האולימפיים בשנת 2004.

אתונה היא עיר הבירה והעיר הגדולה ביותר ביוון. העיר מונה כארבעה מיליון תושבים ושטחה 39 קמ”ר בלבד (לשם השוואה, שטח תל אביב הוא כ-50 קמ”ר). הרצף האורבני של אתונה מגיע ל-412 קמ”ר ושטח האזור המטרופוליני, המוכר כמחוז אטיקה, משתרע על פני 2,928 קמ”ר – לכן מדובר בעיר מאוד צפופה.

לאתונה נמל ימי מפורסם בשם “פיראוס”, שהוא נמל הנוסעים העמוס ביותר באירופה והנמל המסחרי השלישי בגודלו באירופה. הנמל נרכש על ידי חברת “קוסקו” הסינית, מחברות ההובלה הגדולות בעולם, כשבכוונתה להפוך אותו לשער של סין לאירופה. החברה מתכננת להשקיע מאות מיליוני דולרים בשדרוג הנמל. אזור זה מהווה מוקד משיכה למשקיעים בנכסים מסחריים בציפייה להמשך התפתחות הנמל.

אתונה – כלכלה, אקדמיה, תיירות ותחבורה

אתונה מרכזת לפיכך 50% מהפעילות הכלכלית של יוון, וכל החברות הגדולות המקומיות והבינלאומיות פועלות מאתונה.

בעיר ישנן 16 אוניברסיטאות, עשרות מכללות להשכלה גבוהה ובתי ספר מקצועיים. האוניברסיטה הטכנית הלאומית של אתונה נחשבת אחד מהמוסדות הוותיקים והיוקרתיים של יוון (כמעט 200 שנה) והיא ידועה גם בשמה ה-“פוליטכני” של אתונה. ב-“פוליטכני” לומדים כ-10,000 סטודנטים, כאשר הלימודים לתואר נמשכים חמש שנים והיא ממוקמת בשכונת אקסרחיה. באוניברסיטה של אתונה, שנוסדה אף היא לפני כמאתיים שנה ונמצאת באזור זוגרפו, לומדים למעלה מ-100,000 סטודנטים. אוכלוסיית הסטודנטים בכל אתונה מוערכת בכ-250 אלף סטודנטים כאשר מרביתם נוטים לגור ביחידות (קרי אינם חולקים דירה עם שותפים) והם משתמשים לרוב בתחבורה ציבורית כדי להגיע למוסדות הלימוד. באתונה מרוכזים גם בתי החולים הציבוריים והפרטיים המובילים ביוון (כ-20 במספר) המושכים אליהם מכל רחבי המדינה רופאים להתמחות וחולים רבים הבאים לייעוץ או טיפול רפואי.

יוון מהווה מזה שנים רבות מוקד משיכה גדול לתיירים מכל העולם ומספרם עולה בכל שנה כאשר לפחות מחציתם עוברים באתונה. תיירם רבים מגיעים לאתונה לבקר באתרים ההיסטוריים הרבים בעיר ובטברנות הרבות שלה בשל היותה למעשה המרכז למוזיקה היוונית הפופולרית בארצות רבות בהן אוכלוסיית מהגרים מיוון כמו ארה”ב ואוסטרליה וכמובן ישראל, ובשל האוכל המשובח של מסעדותיה והמחירים הנמוכים יחסית. אתונה מהווה גם בסיס יציאה לטיולים בשאר חלקי יוון. תשתית בתי המלון איננה מסוגלת לספק את הביקוש הרב ולאור התפתחות תיירות ה-airbnb בתים ודירות רבות הוסבו כדי לארח תיירים בהשכרה קצרת טווח. השכונות הפופולריות הן כמובן במרכז העיר (קוקאקי, קולונאקי, מונסטרקי, סינטגמה וכו’) אך קיים ביקוש גם בשכונות פחות מרכזיות ומתחדשות כמו אומוניה ואקסרחיה.

מערך התחבורה באתונה, שהוקם לצורך אירוח המשחקים האולימפיים בשנת 2004, מתבסס על אוטובוסים ממוזגים ורכבת תחתית “מטרו” משוכללת וחדישה אשר ממשיכה להתפרס על פני מטרופולין אתונה על ידי הנחת קווים חדשים לשכונות מרוחקות. המטרו, ככלי תחבורה נוח למבקרים ותיירים וכמובן לאתונאים, מכתיב את מחירי הדירות והשכירות ולעתים רבות מציינים את המרחק מהמטרו בפרטי הנכס. כמו כן, מאז המשבר הכלכלי העולמי של 2008, המשבר בגוש האירו וחשיפת היקף החוב החיצוני העצום של יוון בשנת 2010 שהכניס את המדינה למשטר צנע וגזירות כלכליות, נרשמו באתונה ירידות מחירים משמעותיות במחירי הנדל”ן בשיעורים של 50-70%. בנוסף לקיפאון בעסקאות נדל”ן לא נרשמה בנייה חדשה ופרויקטים רבים נעצרו או הופסקו.

להלן מפת השכונות בעיר אתונה

Investment-Apartments-Athens-Map1

לסיכום, יתרונות ההשקעה המרכזיים באתונה:

 • פוטנציאל גבוה לעליית ערך משמעותית – מכיוון שרמת המחירים לא חזרה לרמה שלפני המשבר העולמי של 2008,
  רכישת נכסים באתונה נעשית במחירים נמוכים יחסית, לעתים אף פחות מעלות הבנייה.
 • כמות אדירה של סטודנטים – כרבע מיליון סטודנטים חיים בעיר למשך חמש שנים ומרוכזים בשכונות כמו זוגראפו ואמבלוקיפי,
  לכן יש ביקוש גדול לדירות להשכרה לסטודנטים בטווחי מחיר של כ-50 אלף אירו.
 • מוקד תיירותי עולמי – אתונה היא מרכז תיירות לאורך כל השנה ולכן הביקוש להשכרת דירות לטווח קצר נמצא בעליה מתמדת.
  הביקוש מתרכז בשכונות מרכז העיר ושכונות מתחדשות. עלות דירה ליעוד זה מתקרבת לכ-100 אלף יורו בשל המיקום, איכות הנכס לתיירות והצורך בריהוט ומכשירי חשמל.
 • טיסות ישירות – קיימות מספר טיסות ישירות ביום מישראל לאתונה לאורך כל השנה, כאשר זמן הטיסה הנו כשעתיים.
 • תחבורה ציבורית ברמה גבוהה – באתונה יש רכבת תחתית (מטרו), רכבת עילית, רכבל חשמלי ואוטובוסים.
  מחיר הנכסים מושפע מהמרחק ממרכז העיקר אך גם מאיכות ונוחות התחבורה הציבורית לצד המרחק מהמטרו. 

  >> לחץ כאן לצפייה ראשונית בחלק מן הנכסים שלנו להשקעה בעיר אתונה.
  >> מעוניין לשוחח עם נציג ולשמוע עוד פרטים על השקעות באתונה? לחץ כאן.

שתף עם חברים
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות מלאו פרטים: