לייעוץ מקצועי חייגו: 052-3667094

שוק המשכתנאות ביוון

mortgage-market-Greece

מקור: Global Peroperty Guide מאת: Lalaine C. Delmendo / פורסם 12.2.2019

אנחנו נשאלים רבות האם ניתן לקבל הלוואת משכנתה על רכישת נכס ביוון – לצערנו, כמשקיע זר ללא פעילות פיננסית ביוון, גדול ככל שתהיה, אינך יכול לקבל הלוואה כנגד משכנתה. אולם, חשבנו שהבנת מגמות בשוק ההלוואות הנדל”ן ביוון יכולה להעניק מידע בעל ערך למשקיע בנדל”ן ביוון ועל פוטנציאל הצמיחה שלו בעתיד.

שוק המשכנתאות היווני, ששווה כ-57 מיליארד יורו, מהווה כ-31% מהתוצר הלאומי לשנת 2018. זהו השיעור הנמוך ביותר מאז שנת 2009, נמוך ב-30% מרמת השיא של 2010 (שנבעה מירידה חדה בתוצר הגולמי). הלוואות בשווי 1.7 מיליארד יורו אמורות להיפרע בשנתיים הקרובות וליתרת 96% מהלוואות הנדל”ן יש משך חיים ממוצע של מעל 5 שנים.

שוק ההלוואות החדשות לנדל”ן כמעט ואיננו קיים. למרות גידול קל בשנת 2018, ניתנו בסך הכל 475 מליון יורו הלוואות לנדל”ן ב-2018 (פחות מ-1% מסך הלוואות) בהשוואה ל-15.4 מיליארד יורו ב-2006 ואפילו 6.6 מיליארד יורו ב-2010. בישראל נלקחות מדי שנה משכנתאות חדשות בערך של 13 מיליארד יורו.

הסיבה העיקרית היא שבעלי בתים רבים, אינם יכולים או אינם רוצים לשלם בגין המשכנתאות. כשליש מהלוואות כנגד נדל”ן בבנקים יוונים נחשבות כלא מתפקדות NPL לעומת פחות מ-1% בישראל. חוק Katselis שנכנס לתוקף בשנת 2010 מגן על משפחות עם הכנסה נמוכה מתחת לקו העוני כך שכנגד משכנתה בשווי של עד 200,000 יורו ישולמו על יד משפחות שמרוויחות מתחת ל-35,000 יורו בשנה, רק 10% מהכנסתם השנתית בגין משכנתה. חוק זה גרם לכך שהלוואות משכנתה רבות הפכו ללא מתפקדות. החוק פג בסוף 2018 אולם, הוארך בעוד חודשיים להציע לממשלה הגנה אחרת למשפחות מעוטות יכולת. לכן, בעת קניית נכס, יש לבדוק במסרקות של ברזל, בסיוע עורך דין, שהלוואות אלה סולקו או ישולמו כך שהנכס ייקנה על ידכם ללא שעבוד או חוב. ככלל סך ההלוואות הבעייתיות של הבנקים היוונים עומד על 108 מיליארד יורו ורק בשנת 2018 החלו לטפל בבעיה. 40% מההלוואות הבעייתיות האלה הן של הלוואות לנדל”ן שניתנו לפני המשבר וכעת הבנקים היוונים החלו למכור אותן או את הנכסים כנגדם או בבעלותם.

Housing-Loans-Greece

מאז המשבר הפיננסי של יוון, 80% מהרכישה של נכסים נעשית במזומן ורק 20% ממומנת על ידי הלוואות.

תמונת המצב העגומה של שוק המשכנתאות ביוון טומנת בחובה הזדמנות למשקיע הישראלי – ראשית, היא נותנת לו יתרון כי הוא יכול לממן את העסקה במזומן. שנית, כאשר הבנקים וגופים פיננסיים נוספים יחזרו בעתיד להעניק אשראי לנדל”ן (כמו חברות ביטוח) תואץ הפעילות בתחום וקונים רבים, בעיקר מקומיים וחברות מסחריות, יוכלו לחזור לשוק. חזרה זו צפויה להאיץ את המשך הצמיחה ולהביא לעליית מחירים, בעיקר לאור רמת הריביות הנמוכה בגוש האירו. משקיע ישראלי שיהיה פעיל בשוק היווני יוכל כנראה בעתיד לקבל אף הוא מימון לפעילות הנדל”ן שלו ביוון כנגד בטחונות מתאימים.

לפרטים נוספים על רכישת נכס נדל”ן ביוון אנא פנו אלינו!

שתף עם חברים
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות מלאו פרטים: