לייעוץ מקצועי חייגו: 052-3667094

רפורמת מסים חדשה ביוון לעידוד הצמיחה

Greece-new-finance-minister

שר האוצר החדש של יוון מקדם רפורמת מסים כדי לעודד צמיחה

מקור וקרדיט תמונה: Financial Times מאת: Kerin Hope / פורסם 18.8.2019

שר האוצר החדש של יוון, כריסטוס סטיקוראס, אמר כי יישום רפורמות מיסוי הן בעדיפות עליונה מכיוון שיוון מבקשת לשפר את הצמיחה ולבנות מחדש את אמינותה מול המשקיעים הזרים, לאחר עשור של חילוצים בינלאומיים מגובים על ידי האיחוד האירופי ושל קרן המטבע הבינלאומית.

כריסטוס סטיקוראס אמר לאתר “Financial Times” כי הממשלה החדשה מתכננת רפורמה כוללת במסים בארבע השנים הבאות במטרה להאיץ את הצמיחה. הרפורמה תתמקד בהפחתת מס הכנסה ומס חברות, קיצוץ מע”מ, ייעול תמריצי מס למשקיעים וביטול מסים והיטלים שהוטלו על עסקים ופרטיים, במהלך משבר החוב היווני כדי לעמוד בתנאים שנקבעו על ידי הנושים.

המטרה הבסיסית של הרפורמה במיסוי היא להשיג שיעורי צמיחה גבוהים ברי קיימא במטרה להחזיר בהדרגה את העושר האבוד של המדינה, אמר מר סטיקוראס בראיון הראשון שלו עם גורם תקשורתי זר מאז כניסתו לתפקיד לאחר הבחירות בהם מפלגת הדמוקרטיה החדשה, בהובלת קיריאקוס מיצוטאקיס, השיגה ניצחון מוחץ בבחירות הכלליות בחודש שעבר. מצע המפלגה כלל הפחתת מסים, דיגיטציה של הכלכלה ויצירת מקומות עבודה חדשים. הממשלה החדשה מחויבת לקדם הפרטה ולקידום של כמה פרויקטי השקעה זרים שהוזנחה על ידי הממשלה הקודמת, שמנהיגיה התנגדו להשקעה פרטית והתנגדו ללחץ להרחבת תכנית ההפרטה הקודמת של הממשלה.

סטיקוראס הרחיב ואמר כי הממשלה החדשה סיכמה עם האיחוד האירופי להאיץ את ההפרטה מכיוון שהיא מאמינה שצעדי הפרטה יכולים לתרום לשיעור צמיחה בר קיימא כאשר הם מתבצעים בתנאים של שקיפות וכוללים גם החזר חברתי. סטייקוראס כבר דחף את הפרלמנט לקצץ את מס הרכוש השנתי הלא פופולרי. בנוסף החזיר תכנית לתשלום פיגורי מס ב-120 שיעורים חודשיים. הצעת חוק השנייה שתעבור בחודש הבא תכלול הפחתה של מס חברות מ-28% ל-24%. כמו הצעדים הקודמים, גם צעד זה ייכנס לתוקף באופן מיידי.

למרות הקיצוצים במסים שכבר נכנסו לתוקף, הממשלה החדשה מאמינה כי היא תעמוד ביעד של עודף תקציבי של 3.5% מהתמ”ג בשנת 2019, אך ברור כי אין מרחב פיסקלי לקיצוצים נוספים השנה. בשל החשש הגובר ממיתון באירופה, מר סטייקוראס סירב בראיון לתת תחזיות צמיחה לשנים 2020 ו-2021, אבל הוא בטוח שיוון תעלה השנה ביעד הצמיחה הרשמי שלה, של 2 אחוזים, בהתחשב בכך שהאקלים העסקי משתפר בהתמדה. שיעורי צמיחה גבוהים בהרבה יהיו אם יוון תפצה על הירידה של 25 אחוז בתוצר המקומי הגולמי במהלך שנות המשבר. מר מיצוטקיס טען כי דרישת העודפים הגבוהה חונקת צמיחה על ידי סחיטת הצריכה ומרתיעה מההשקעה הציבורית והפרטית. לפיכך, יוון החלה בשיחות עם גורמים באיחוד האירופי המופקדים על מעקב אחר התקדמות המדינה בתקווה שאפשר יהיה לצמצם את העודף הראשוני מ-3.5% מהתמ”ג ל-2.5% כבר בשנה הבאה. בינתיים אתונה מתכננת להשלים כמה צעדים אחרים שיאותתו למשקיעים הזרים כי הסביבה הכלכלית של יוון חוזרת לנורמליות.

שתף עם חברים
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות מלאו פרטים: