לייעוץ מקצועי חייגו: 052-3667094

מה חושבים בענקית הנדל”ן Savills על השוק ביוון?

what-Savills-think-real-estate-market-greece

מקור וקרדיט תמונה: Greek Guru מאת: Stelios Bouras / פורסם 3.7.2019

ארי מיצוסטרג’יו, מנהלת המחקר האירופי בחברת Savills (אחת מסוכנויות הנדל”ן המובילות בעולם לנכסי יוקרה), אמרה לאחרונה בשיחה עם אתר הנדל”ן הנחשב GreekGuru כי שוק הנדל”ן של יוון ימשיך להתאושש בשנים הקרובות אך בקצב אטי יותר מזה שנראה כעת וכי שיפור בתנאים הכלכליים יתמוך בהתאוששות שוק הנדל”ן. היא הוסיפה כי נראה שכלכלת יוון מתרחבת בקצב אטי יחסית בטווח הקצר בגלל קשיחות מבנית והיעדים הפיזיקליים הקשוחים שיוון נדרשת לעמוד בהם על ידי עמיתיה האירופאים.

לאור זאת הגידול במחירי הדירות יכול להיות חיובי אך צנוע יותר במהלך השנים הקרובות, כאשר מיצוסטרג’יו טוענת שליציבות פוליטית ותנאים חיצוניים יכולים להיות השפעה על מסלול ההתאוששות. מחירי הנכסים למגורים ביוון עלו במהלך 18 החודשים האחרונים לאחר שצנחו ביותר מ-40 אחוזים במהלך ההאטה של ​​עשר השנים האחרונות. ברבעון הראשון של השנה עלו מחירי השוק ב-4% ואילו באתונה המחירים זינקו כמעט ב-6%. מתווכים אומרים כי בחלקים מסוימים של מרכז אתונה, בסמוך לאקרופוליס, המחירים קפצו בשנתיים האחרונות בכ-30 אחוזים ויותר על רקע קנייה גדולה של נכסים הניתנים להשכרה בפלטפורמות כמו Airbnb.

לדעת מיצוסטרג’יו, פעילות פיתוח נדל”ן נמוכה מתחילת המשבר פירושה כי אין כיום מלאי איכותי זמין. כל נכס חדש שמפותח או משופץ ישיג כתוצאה מכך מחירים גבוהים יותר. מלבד הגידול בביקוש לנכסי מגורים, המשקיעים מתמקדים לאחרונה גם בנכסים מסחריים כמו מלונות ושטחי משרדים וקמעונאות ברחבי יוון, בעיקר באתונה. כל עוד מצב הרוח בקרב המשקיעים ממשיך להשתפר, סביר להניח שהביקוש יגדל למשרדים ושאר נכסים הממוקמים באזורים טובים. מיצוסטרג’יו מוסיפה כי מגזרי נישה בתחום כמו דירות לסטודנטים, דירות משופצות וכו’ ממשיכים לעניין משקיעים מקומיים וזרים, אולם הזדמנויות חדשות לפיתוח ושיפוץ של נדל”ן עשויות להיות דווקא על ידי חשיפה למגזרי שוק שלא זכו לגידול בהיצע בשנים האחרונות ומחסור צפוי להיות דווקא במגזרים אלה מה שישפיע על מחירם.

שתף עם חברים
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות מלאו פרטים: